Zespół Szkół Alternatywnych

Facebook

Telefon

Dyrektor szkoły

Pedagog

Numer konta

Numer konta
60 1020 5112 0000 7002 0054 7224

Egzamin maturalny

Wszystko



o maturze 2023

Dni wolne

Dni wolne od zajęć:
14 X
31X
1 XI
11 XI
23 XII - 31 XII
6 I
13 II - 26 II
6 - 11 IV
1 - 3 V
4 - 5 V
8 - 9 V
9 VI
22 VI

Projekt Łazik


Projekt Łazik Księżycowy
SZKOŁA w działaniu

Podręczniki

Listy podręczników



obowiązujących w ZSA

Procedury bezp.

Procedury

bezpieczeństwa.

Politechnika

Zajęcia na

Politechnice

MEN-BS

MEN
Bezpieczna



Szkoła

MEN

List Dolnośląskiego



Kuratora Oświaty

Aktywna tablica

Aktywna tablica

Projekt UE

PROJEKT



'Międzypowiatowa
droga po sukces'

Allianz

Ogólne warunki

ubezpieczenia uczniów

Oferta dla szkoły

ubezpieczenia uczniów

Szkoła w działaniu

Zdawalność matury

Wybierz studia

Pajacyk

Ostatnie artykuy

Logowanie

Nazwa uytkownika

Haso



Nie moesz si zalogowa?
Popro o nowe haso

Nawigacja

Biegnij chłopcze biegnij

Obrazy artykułów: film13.jpg

22 stycznia 2014r. mieliśmy okazję obejrzeć w kinie film „ Biegnij, chłopcze biegnij”, który przedstawia historię żydowskiego chłopca, szukającego ocalenia po ucieczce z warszawskiego getta. W ciągu ostatnich lat w kinach pojawia się coraz więcej ekranizacji znaczących wydarzeń z dziejów naszego kraju. Dzieje się tak, gdyż ludzie - przesyceni nic nieznaczącymi płytkim kinem akcji, wszelkiej maści komediami- coraz częściej poszukują filmów o czymś ważnym. My też chcemy prawdziwej dawki wrażeń i emocji, dlatego wybraliśmy się do kłodzkiego Cinema 3D.

„Nie ufaj nikomu. Bądź czujny. Idź. Inaczej zginiemy obaj”- powiedział wtedy ojciec bohatera. Yoram Friedman, na podstawie którego historii powstał dramat wojenny „ Biegnij, chłopcze biegnij” usłyszał te słowa jako zaledwie ośmioletni chłopiec. Otulony jedynie warstwą jesiennych liści i śnieżnego puchu bohater budzi się zaczynając kolejny dzień walki o przetrwanie. Jest Żydem, ale tę wiedzę musi zachować jedynie w pamięci. Teraz staje się Jurkiem Staniakiem. Ukrywa się w gęstwinach lasu, a czasem na moment zostanie w napotkanym gospodarstwie, aby poczuć smak i zapach chleba. Idąc pośród śniegowych zasp, poprzez pustkowia bez horyzontu dociera do domu Polki, która bez wahania go przygarnia. Chłopiec otrzymuje wszystko, czego potrzeba, ale przede wszystkim nową tożsamość. Od tej chwili jest osieroconym Polakiem wyznania rzymskokatolickiego. Uczy się czynić znak krzyża i przybiera nowe ja. Zdany jest na tułaczkę, własne siły. Jest bezwładną materią popychaną przez los. Dzięki pomocy życzliwych ludzi o dobrym sercu udaje mu się przetrwać wojnę, jednakże traci rękę. Pogrąża się w depresji, nie mogąc przezwyciężyć cierpienia i bólu. Kolejny raz niczym ziarno pada na właściwy grunt. Z pomocą ludzi podnosi się i ucieka dalej. Odnaleziony po wojnie przez współbraci wychowuje się w żydowskim domu dziecka.

Film bogaty jest o symbolikę. Nie brak w nim niedopowiedzeń, niespełnionych pragnień oraz pytań bez odpowiedzi. Oglądając kolejne sceny utożsamiamy się z Jurkiem chcąc wyrwać go z okrucieństwa wojny.

Końcowe sceny filmu przedstawiają Yorama Friedmana w Izraelu w otoczeniu licznej rodziny. (...)

Warto, mimo jego braków, obejrzeć najnowszy film Heinricha Hadding’ a choćby ze względu na wyjątkowość przekazu, potwierdza zasadę, iż zawsze można znaleźć dobrych ludzi. Jest to niezwykły projekt oparty, co ważne na rzeczywistej historii człowieka, którego życie nie oszczędziło. Ludzie, którym udało się przetrwać, nigdy nie zapomną tych tragicznych wydarzeń. Nie da się ot tak wymazać ich z pamięci.

Dziś Friedman jest ateistą, niebawem wyjdzie książka poświecona jego osobie. „ Chwilami czułem jakby rzuciło mnie 70 lat wstecz” mówi przed premierą. My też przenieśliśmy się razem z Nim na 108 minut wędrówki po wojennej okrutnej ścieżce.

Aleksandra Pinkas

Komentarze

Brak komentarzy. Moe czas doda swj?

Dodaj komentarz

Zaloguj si, aby mc doda komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani uytkownicy mog ocenia zawarto strony
Zaloguj si , eby mc zagosowa.

Brak ocen. Moe czas doda swoj?
Wygenerowano w sekund: 0.03
4,744,078 unikalne wizyty