Zespół Szkół Alternatywnych

Facebook

Telefon

Dyrektor szkoły

Pedagog

Numer konta

Numer konta
60 1020 5112 0000 7002 0054 7224

Egzamin maturalny

Wszystko



o maturze 2023

Dni wolne

Dni wolne od zajęć:
14 X
31X
1 XI
11 XI
23 XII - 31 XII
6 I
13 II - 26 II
6 - 11 IV
1 - 3 V
4 - 5 V
8 - 9 V
9 VI
22 VI

Projekt Łazik


Projekt Łazik Księżycowy
SZKOŁA w działaniu

Podręczniki

Listy podręczników



obowiązujących w ZSA

Procedury bezp.

Procedury

bezpieczeństwa.

Politechnika

Zajęcia na

Politechnice

MEN-BS

MEN
Bezpieczna



Szkoła

MEN

List Dolnośląskiego



Kuratora Oświaty

Aktywna tablica

Aktywna tablica

Projekt UE

PROJEKT



'Międzypowiatowa
droga po sukces'

Allianz

Ogólne warunki

ubezpieczenia uczniów

Oferta dla szkoły

ubezpieczenia uczniów

Szkoła w działaniu

Zdawalność matury

Wybierz studia

Pajacyk

Ostatnie artykuy

Logowanie

Nazwa uytkownika

Haso



Nie moesz si zalogowa?
Popro o nowe haso

Nawigacja

Kartka z Pamiętnika... (Powstania Warszawskiego)

Obrazy artykułów: film10.jpg

25 września 2013 r. to dzień, w którym uczniowie ZSA udali się do kina, w celu obejrzenia filmu pt. ”Sierpniowe niebo. 63 Dni Chwały”, to właśnie  dzisiaj mija 69 lat i 25 dni od wybuchu Powstania Warszawskiego. Reżyserem filmu jest Ireneusz Dobrowolski, niejednokrotnie nagradzany już za swoją twórczość  np. za film „Portrecista”. W niekonwencjonalny i bardzo przystępny sposób przybliża młodemu (przede wszystkim) widzowi jakże ważny kawałek z historii naszej ojczyzny.

By lepiej zrozumieć istotę i przesłanie filmu  warto wiedzieć, że choć ten zryw niepodległościowy zakończył się ostatecznie fiaskiem, to był on hołdem ówczesnych warszawiaków dla ziemi ojczystej, dla upragnionej Polski. Sakralizacja bohaterów Powstania ma za zadanie przypomnieć nam o wartościach, o których często zapominamy, a które stały się podstawą odbudowy wolnej Polski.

Akcja filmu zaczyna się współcześnie na placu budowy, gdzie niegdyś mieściła się kamienica. Tam właśnie bohater znajduje zwłoki dziewczynki, która była sanitariuszką w polskich oddziałach powstańczych i oddała życie w walce o niepodległość. Obok odnajduje również pamiętnik żydowskiego poety, który przeżył dużą część  wojny w piwnicy i na bieżąco  notował, to co słyszał za ściany. Postacie  współczesnego młodego inżyniera i robotnika pokazują typowy dla naszych czasów konflikt etyczny, pomiędzy wagą pieniądza w życiu, a wartościami ponadczasowymi, na które to ostatecznie stawiają  dwaj  bohaterowie.

Film Dobrowolskiego doskonale oddaje realia okupowanej Warszawy. Dzięki użytym materiałom źródłowym, podkładowi muzycznemu i bogatemu scenariuszowi możemy łatwiej zrozumieć z jednej strony nie tak odległe czasy, ale zarazem wydarzenia, które szerokim echem odbiły się w świadomości i tożsamości odradzającego się narodu polskiego. Ten godzinny seans zabiera nas  do Warszawy- cmentarza świata- miasta, które oddało już swoją, jak mówią buddyści, karmę bogom i już nigdy nie dotknie go taka tragedia.Film, mimo licznych niedociągnięć ma tę zaletę, że jest szczery, porusza i skłania do refleksji - Czy ja też była(-bym) gotowa zostawić wszystko, wstać i iść bronić rodowitej ziemi? Odpowiedź pozostawiam już każdemu z osobna, a rozważania kończę słowami czołowej piosenki „ceną była śmierć za wolności smak, choć minął czasu szmat, ty pamiętaj brat ceną była śmierć, życie oddał dziad, 63 dni chwały, nie przeliczając strat”.

Aleksandra Pinkas

Komentarze

Brak komentarzy. Moe czas doda swj?

Dodaj komentarz

Zaloguj si, aby mc doda komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani uytkownicy mog ocenia zawarto strony
Zaloguj si , eby mc zagosowa.

Brak ocen. Moe czas doda swoj?
Wygenerowano w sekund: 0.03
4,744,090 unikalne wizyty