Telefon
Dyrektor szkoły
Pedagog
Numer konta
Numer konta
60 1020 5112 0000 7002 0054 7224
Egzamin maturalny
Dni wolne
6 - 11 IV
1 - 3 V
4 - 5 V
8 - 9 V
9 VI
22 VI
Projekt Łazik
Podręczniki
Procedury bezp.
Politechnika
MEN-BS
MEN
Aktywna tablica
Projekt UE
Allianz
Szkoła w działaniu
Zdawalność matury
Wybierz studia
Pajacyk
Ostatnie artykuy
Logowanie
104 rocznica odzyskania Niepodległości
Dziś uczciliśmy 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Klasy 1A i 1B pod opieką pani Natalii Bukartyk przygotowały uroczystą akademię. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy i legionowe pieśni, wysłuchaliśmy wzruszających patriotycznych wierszy i mistrzowskiego wykonania pieśni "Biały krzyż" (Oskar Gałęski). Było też przemówienie Piłsudskiego (Dawid Hoderny) do żołnierzy, a wszystko w pięknych, biało-czerwonych dekoracjach.
>>Więcej zdjęć...<<
Jesienny powiew historii na Zamku Książ
Romantyczny obraz malowniczego Zamku Książ, melancholijny park spowity aurą jesieni i podziemia pełne śladów XX-wiecznej historii, czyli wycieczka klas II, która odbyła się 25 października br. Słoneczna aura towarzyszyła nam przez znaczną część podróży, stanowiąc znakomite tło do wyjątkowych zdjęć urokliwych widoków Dolnego Śląska.
Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania podziemnej trasy turystycznej. Przewodnik zapoznał nas z historycznymi dziejami zamku poprzez interesujące opowieści, czy też projekcje multimedialne. Sztolnie znajdujące się 50 m pod tarasami i dziedzińcem powstały podczas II wojny światowej. Stacjonujący na tych terenach nazistowscy żołnierze sprowadzili więźniów z obozu koncentracyjnego Groß-Rosen, aby ci w katorżniczych warunkach tworzyli schron dla najwyższych rangą przedstawicieli III Rzeszy. Obecnie jedynie część podziemi została odkryta, gdyż całość może liczyć nawet 3200 m². Dalsza część zwiedzania obejmowała wystawne sale i kolekcje dzieł sztuki Zamku Książ. Zapoznani z historycznymi dziejami budowli, sięgającymi aż średniowiecza udaliśmy się do zamkowych salonów, gdzie mogliśmy podziwiać zabytkowe meble, czy też odzyskane po latach dzieła sztuki. Po krótkim, ale intensywnym zwiedzaniu przyszedł czas na quiz sprawdzający wiedzę historyczną, pełen zdrowej rywalizacji. Kolejnym punktem wyjazdu był spacer po Książańskim Parku Krajobrazowym, pełnym okazów przyrody tj. wiekowych rododendronów, bukszpanów, czy lip. Podziwiając krajobraz na Góry Sowie rozciągający się z punktu widokowego mieliśmy okazję zachwycić się urokami złotej, polskiej jesieni.
Powrót w słonecznej aurze sprzyjał refleksjom o tajemnicach Zamku Książ i podziwianiu pięknych krajobrazów Dolnego Śląska.
Anna Pinkas kl. IIB
>>Więcej zdjęć...<<
Szkoła pamięta
Po raz kolejny uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji "Szkoła pamięta". W tym roku uczniowie odwiedzili groby bohaterów na lokalnych cmentarzach.
Gratulujemy
Ida Szebla zajęła II miejsce w prestiżowym Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus! Występy młodych artystów oceniali mistrzowie polskiej estrady: Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel, Jan Wołek, Nula Stankiewicz oraz Agnieszka Możejko-Szekowska – laureatka pierwszej edycji festiwalu. Wiele cennych uwag i ciepłych słów Ida usłyszała nie tylko od jurorów, ale także od Gościa Specjalnego festiwalu - Pani Ireny Santor.
Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym
Konkurs kresowy
Ewakuacja
W minioną środę na 6. lekcji rozległ się w szkole donośny dźwięk sygnału alarmowego (tym bardziej donośny, że w szkole nie ma dzwonków!). Przez korytarze pełne dymu nauczyciele dzielnie wyprowadzili nas z (pozorowanej) strefy zagrożenia. Jak widać poniżej, na twarzach nie było przerażenia, raczej zadowolenie z powodu nieplanowanego spaceru na lekcji.
Święto KEN
Z OKAZJI ŚWIĘTA EDUKACJI ŻYCZYMY WSZYSTKIM NASZYM WSPANIAŁYM NAUCZYCIELOM SUKCESÓW W PRACY, WYTRWAŁOŚCI I UŚMIECHU NA CO DZIEŃ, MIMO IŻ PRZYSZŁO NAM ŻYC I PRACOWAĆ W "CIEKAWYCH CZASACH".
Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii.
Serdecznie zapraszamy do rejestracji szkół do IX edycji konkursu "Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii."
Rejestracja trwa do 15 listopada pod adresem: https://olimpiadasolidarnosci.pl/rejestracja2022/.
Na zwycięzców czekają indeksy na studia wyższe oraz stypendia, nauczyciele laureatów otrzymają nagrody finansowe. Zachęcamy całe klasy do udziału w etapie szkolnym, który odbędzie się 30 listopada.
Pozdrawiam
Wiktor Nowak
koordynator Olimpiady Solidarności
Losy Polaków na Wschodzie w latach 1939-1956
Zapraszamy uczniów szkół i placówek z Dolnego Śląska do udziału w XVI edycji wojewódzkiego konkursu pn. "Losy Polaków na Wschodzie w latach 1939-1956".
Celem konkursu jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o losach Polaków w latach 1939-1956, wzmacnianie postaw patriotycznych i poczucia tożsamości narodowej, rozwijanie pasji badawczej i talentu twórczego dzieci i młodzieży oraz poszukiwanie prawdy historycznej.
Nie-Boska komedia
22 września obejrzeliśmy (klasy II-IV) na scenie KOK spektakl "Nie-Boska komedia" w wykonaniu grupy teatralnej "Dzikie Koty". Za adaptację tekstu Zygmunta Krasińskiego odpowiedzialna byłe reżyserka przedstawienia siostra Benedykta Karolina Bauman, która wykorzystała romantyczny dramat, by zwrócić uwagę na jego uniwersalną problematykę, z którą może się utożsamiać współczesny człowiek. Wszystkie środki wyrazu sztuki teatralnej: słowo, gra aktorów, scenografia, kostiumy, choreografia oraz muzyka na żywo wykonywana na scenie przez pianistę podporządkowane były ukazaniu skutków braku miłości w życiu człowieka i społeczeństwa. Tę myśl doskonale ilustrują (jedno z mott dramatu Krasińskiego) słowa pochodzące z „Hamleta” W. Szekspira "To be or not to be, that is the question." Bez miłości nas nie ma. (ONO)